iFi Audio, brytyjska marka znana z produkcji niezwykle ciekawych, świetnie brzmiących, a przy tym atrakcyjnie wycenionych urządzeń wprowadza właśnie dwa nowe modele: przetwornik cyfrowo-analogowy ZEN DAC 3 oraz przedwzmacniacz gramofonowy ZEN Phono 3. Urządzenia te inaugurują trzecią, zmodernizowaną i ulepszoną linię ZEN tego producenta. Linia ta już od początku jej istnienia była niezwykle lubiana przez słuchaczy. A to dzięki umiejętnemu połączeniu dobrego brzmienia z funkcjonalnością przy zachowaniu nad wyraz korzystnych cen. Teraz iFi Audio podnosi poprzeczkę konkurencji jeszcze wyżej – i zarówno ZEN DAC 3, jak i ZEN Phono 3 są tego doskonałym przykładem.

iFi Audio ZEN DAC 3
Przetwornik cyfrowo-analogowy z wyjściami zbalansowanymi i wzmacniaczem słuchawkowym.

Starannie zaprojektowany układ elektroniczny dający świetne brzmienie

Najnowszy ZEN DAC 3 to z pietyzmem zaprojektowane i gruntownie przemyślane urządzenie, które zapewni wiele godzin przyjemności ze słuchania naszej ulubionej muzyki. Zastosowano tutaj precyzyjnie zaimplementowany układ DAC renomowanej i tak lubianej przez słuchaczy firmy Burr-Brown, który współpracuje z bardzo precyzyjnym zegarem GMT. Zegar ten posiada dokładność rzędu „femto”, dzięki czemu zapewnia niezwykle niski poziom jittera. Odpowiednio zadbano także o tor analogowy, który jest pieczołowicie zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić nie tylko świetne parametry mierzalne, ale i znakomite, pełne, nasycone oraz transparentne brzmienie. Jednocześnie ZEN DAC 3 wspiera wszystkie „gęste” formaty audio, wraz z PCM aż do 768 kHz i DSD aż do DSD512 włącznie. Oferuje też pełne dekodowanie MQA.

Szeroka i przemyślana funkcjonalność z wyjściami zbalansowanymi

Urządzenia marki iFi Audio znane są z tego, że pod względem funkcjonalności nie mają sobie równych. Nie inaczej jest i w tym przypadku – ZEN DAC 3 posiada nie tylko zbalansowane i niezbalansowane wyjścia liniowe, ale ma też dwa wyjścia słuchawkowe. W tym ostatnim przypadku znajdziemy niezbalansowane gniazdo 6.35mm oraz zbalansowane wyjście oparte na niezwykle popularnym ostatnio standardzie 4.4 mm. Co więcej, ZEN DAC 3 daje nam możliwość wyboru trybu pracy wyjść liniowych, bo mogą one pracować jako regulowane lub o stałym poziomie. A to sprawia, że do najnowszego przetwornika możemy podłączyć nie tylko wzmacniacz stacjonarny z własną regulacją głośności, ale też – przykładowo – kolumny aktywne i sterować ich poziomem za pomocą wygodnego pokrętła umieszczonego z przodu.

Dbałość o każdy detal

W najnowszym przetworniku z pietyzmem zadbano o każdy detal. Nawet ten, który chociaż może i niewidoczny, to będzie wpływał na codzienne użytkowanie. Dla przykładu wejście USB-C posiada zabezpieczenie przed nadmiernym napięciem, a wszystkie wyjścia posiadają zminimalizowany poziom składowej stałej. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczniejsze działanie z szerokim spektrum urządzeń towarzyszących. Całość uzupełniają przydatne funkcje XBass+ oraz PowerMatch. Pierwsza przyda się przy słuchawkach cierpiących na niedobór basu, druga zaś przy tych, które wymagają więcej mocy do ich napędzenia.
Najnowszy ZEN DAC 3 będzie dostępny w dystrybucji 21Distribution pod koniec kwietnia tego (2024) roku. Jego sugerowana cena detaliczna będzie wynosić 999 zł.

iFi Audio ZEN Phono 3
Nowoczesny przedwzmacniacz gramofonowy ze zbalansowanym wyjściem liniowym i transparentnym brzmieniem.

Transparentne brzmienie z precyzyjną korekcją RIAA

Sygnał z wkładki gramofonowej, czy to MM, czy MC posiada – w porównaniu do innych źródeł – niezwykle niski poziom napięcia. Dlatego jego poprawne wzmocnienie wymaga odpowiednio zaprojektowanego i dokładnie wykonanego układu korekcji RIAA, która rzadko bywa prawidłowo zaimplementowana nawet w wielu drogich urządzeniach. Jednakże iFi Audio, dzięki doświadczeniu zdobytemu w hi-endowych urządzeniach AMR (Abbington Music Research) potrafiło nie tylko stworzyć bardzo dobry układ przedwzmacniacza gramofonowego, ale i zaimplementować go w urządzeniu dostępnych dla każdego entuzjasty. I to zaimplementować w sposób niemalże perfekcyjny, bo precyzja korekcji w paśmie od 20Hz do 20kHz mieści się w zakresie +/- 0.15dB. Są to parametry, które nierzadko są poza zasięgiem wielokrotnie droższych, urządzeń i świadczą też o klasie wykonania samego układu korekcji.

Pełna elastyczność ustawień z nowatorskim filtrem subsonicznym

W gramofonach możemy znaleźć bardzo szerokie spektrum wkładek – od modeli typu MM z relatywnie wysokim poziomem wyjściowym, aż do bardzo niszowych wkładek MC, gdzie mamy do czynienia z napięciami poniżej 1mV. Konstruktorzy iFi Audio doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego zaprojektowali najnowszy ZEN Phono 3 tak, aby świetnie sprawdził się praktycznie z każdą wkładką. Najnowszy przedwzmacniacz gramofonowy brytyjskiej firmy ma rekordowo wręcz niski poziom szumów na poziomie -151dBV. Jest to około 20dBV mniej, aniżeli wiele znanych i bardzo drogich przedwzmacniaczy gramofonowych.

Dodatkowo ZEN Phono 3 pozwala na regulację wzmocnienia w zakresie od 36 do 72 dB i pojemności dla wkładek MM oraz impedancji dla wkładek MC. To wszystko sprawia, że nie musimy już wybierać. Bo teraz możemy mieć jeden przedwzmacniacz gramofonowy, który nie tylko świetnie obsłuży nam tańsze wkładki MM, ale i pozwoli rozwinąć skrzydła ambitniejszym modelom MC. Nowatorski filtr subsoniczny zadba o to, aby usunięte tylko te częstotliwości, które są skutkiem skrzywienia płyt, pozostawiając pełne spektrum bas nietkniętym.

Niskoszumny zasilacz i wyjście zbalansowane

W ZEN Phono 3 zastosowano nowoczesny, niskoszumny zasilacz o bardzo wysokiej częstotliwości przełączania (1.2MHz), która znajduje się daleko poza pasmem audio. Zapewnia to nie tylko doskonałą wydajność prądową potrzebną przy transjentach, ale i skutkuje w pełni czarnym tłem, pozbawionym jakichkolwiek szumów. Sprawia to, że teraz możemy cieszyć się tylko muzyką. A na dodatek do dyspozycji mamy także wyjście zbalansowane, dzięki któremu możemy przesłać sygnał dalej bez obawy o jego degradację.

iFi Audio ZEN Phono 3 będzie dostępny w dystrybucji 21Distribution pod koniec kwietnia tego (2024) roku, a jego sugerowana cena detaliczna będzie wynosić 1099 zł.